Od wieków wierzono, że kolory mają moc sprawczą i potrafią oddziaływać na stany psychiczne jak i fizyczne. Dlatego wiedząc jakie korzyści przynosi terapia kolorem, przeanalizujemy jaki kolor pościeli dobrze mieć w sypialni, aby zapewnić sobie najlepszy sen. Bo jak wiadomo sen jest podstawą funkcjonowania zdrowego organizmu.  Dzisiaj zaczynamy od mocy koloru zielonego.


Czym jest terapia kolorami?

Terapia kolorami, znana również jako chromoterapia, to forma terapii, która wykorzystuje kolor i światło do leczenia niektórych schorzeń psychicznych i fizycznych. Ta forma terapii znana jest już od czasów starożytnych Egipcjan, którzy do celów terapeutycznych wykorzystywali nasłonecznione pomieszczenia z kolorowymi oknami. Inne źródła donoszą, że praktyki te mogą mieć indyjskie pochodzenia. Gdyż zgodnie z indyjską filozofią siedem głównych kolorów na kole kolorów wzmacnia czakry naszego ciała. Chociaż terapia kolorami zyskała pewną popularność na przestrzeni lat, nadal nie jest powszechnie akceptowaną formą terapii w medycynie zachodniej. Wielu ekspertów medycznych uważa to za raczej eksperymentalne działania. Choć badania przeprowadzone w 2015 roku dotyczącym skuteczności chromoterapii jako opcji leczenia wykazały, że chromoterapia ma pozytywny wpływ na stany takie jak rak, nadciśnienie, infekcje skóry i depresja (źródło).

W jaki sposób kolory leczą?

Kolor terapeuci uważają, że kolor może wnikać do naszego ciała przez oczy lub skórę. Każdy kolor, który widzimy, ma swoją długość fali i unikalną częstotliwość. Każda unikalna częstotliwość ma inny wpływ na ludzi i jest wykorzystywana do różnych celów. Ciepłe kolory są zwykle używane do efektów stymulujących, a chłodne do efektów uspokajających.

 

źródło: fit.pl

Psychologia koloru zielonego

Dla wielu osób kolor zielony zdecydowanie kojarzy się z naturą: z soczystą zielenią traw, drzew i lasów. Zielony jest często opisywany jako kolor odświeżający i spokojny. A co mówią na ten temat badania?

  • W starożytnej mitologii kolor zielony przedstawiał płodność zarówno ziemi, jak i kobiet (źródło).
  • Badania wykazały, że kolor zielony również może inspirować kreatywność (źródło)
  • Kolor zielony może pozytywnie wpływać na myślenie, relacje i zdrowie fizyczne: łagodzi stres i pomaga leczyć.(źródło)
  • Zielony może poprawić umiejętność czytania. W jednym z badań środowisko zielonego światła poprawiło zdolność czytania u uczestników, podczas gdy środowisko z czerwonym światłem zmniejszyło zdolność czytania (źródło)

Zielony – kolor spokoju i optymizmu

Odcienie zieleni w przestrzeni sprawiają, że miejsce działa na nas odprężająco i uspokajająco. Może wynikać z powiązania koloru z naturą, którą ludzie zazwyczaj odbierają jako relaksującą i orzeźwiającą. W różnych badaniach udowodniono, że kolor poprawia nasze emocje, napawa optymizmem i radością.

Zielona pościel w sypialni

Sposób w jaki kolor wpływa na nas zależy też od odcienia. Inne wibracje przynosi kolor jasny. Na przykład szałwiowa zieleń, a inne głęboki odcień eukaliptusowa zieleń.

Szałwiowa zieleń

Sprawdzi się w jasnej i przestronnej sypialni. To kolor lekki i świeży, prawie neutralny, więc z działa też jako tło dla bardziej neutralnych odcieni, takich jak biel, krem ​​i szarość. Połącz również z jaśniejszym drewnem, a nawet akcentami czerni, dla lepszych efektów wizualnych.

Sage Green, kolekcja PURE

Eukaliptusowa zieleń

Ciemniejsze odcienie zieleni zawierające głębię to opcja dla osób, które chcą w sypialni stworzyć intymna i przytulna przestrzeń.


Eucalyptus Green, kolekcja PURE