Len jest wytrzymały i łatwy w pielęgnacji, ale to w jaki sposób jest prany i suszony, może drastycznie zmienić jego jakość. Więc jeśli zaczynasz swoją przygodę z lnianą pościelą, koniecznie poznaj te kilka ważnych wskazówek, dzięki którym tkanina będzie służyła Ci przez wiele lat.

Pranie pościeli

  • Przed praniem pościel dobrze strzepnąć kilka razy na powietrzu, oczywiście jeśli masz taka możliwość. Len, w zależności od skrętu oraz typu włókna potrafi się pylić, przynajmniej na początku.
  • Przewróć pościel na lewą stronę i złóż w kostkę, a następnie złożoną włóż do pralki. Pierz ją samodzielnie lub dobierz podobne kolorystycznie rzeczy, aby nie zafarbowały lnu.
  • Preferowana temperatura prania to 40 stopni. Jeśli ktoś przechodzi chorobę bakteryjną lub wirusową należy wyprać w 60’ . Przy zakażeniach bakteryjnych dotyczących ciała można użyć płyny dezynfekujące przeznaczone do włókien naturalnych jak wełna, jedwab, len.
  • Absolutnie nie używaj środków na bazie chloru! Rozpuszczają one włókna lnu. Możesz także dosypać łyżkę sody do prania i łyżkę octu do płukania.

Len jest tkaniną naturalną dlatego preferujemy również naturalne, ekologiczne środki piorące, nie tylko dlatego, żeby nie niszczyć lnu, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. Żyjemy w tak bardzo toksycznym środowisku. Że im mnie kontaktu z różnymi substancjami chemicznymi ma nasze ciało, tym lepiej.

 

 Suszenie pościeli

Idealne suszenie pościeli to takie na wolnym powietrzu. Ale jeśli korzystasz z suszarki to dobrze, aby pościel z lnu była wirowana na wolnych obrotach, max 600. Zapobiega to powstawaniu zagnieceń, które trudno rozprasować. Dzięki takiemu suszeniu można pominąć prasowanie.

A znasz idealny sposób na prasowanie pościeli według naszych babć i mam?

Po wysuszeniu bieliznę pościelową równo składamy na duże kostki, czy też format pasujący do szafy. Układamy płasko na sofie, na której domownicy oglądają telewizję. Przykrywamy kocem. Na tak przygotowane “siedzisko” siadają poszczególne osoby prasując ją swoim ciężarem. Po dwóch dniach pościel prawie jak z magla. :) To sposób dla leniwych, którzy uwielbiają spać w wyprasowanej i gładkiej pościeli.

Wietrzenie pościeli

Pościel powinno się wietrzyć tak często, jak się da. Szczególnie w dni słoneczne. Słońce zabija drobnoustroje i roztocza. Idealnie, gdy mieszkamy w domu z ogródkiem i mamy balkon. Ci, którzy nie mają takich warunków powinni przewracać kołdrę rano po wstaniu, przy ścieleniu łóżka. W ten sposób przynajmniej odparuje część wilgoci przejętej z naszego ciała.

____________________________________________________

Masz pytania dotyczące naszej pościeli? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować len, aby służył Ci przez lata? Tutaj odpowiadamy na wszystkie najczęstsze pytania dotyczące naszej pościeli ze 100% lnu.