Pościel lniana – czy warto ją mieć w swojej sypialni? Lniane tekstylia to idealny wybór dla wszystkich osób, które cenią miękkie i naturalne materiały. Włókna wyróżniają się wieloma prozdrowotnymi właściwościami, dlatego świetnie sprawdzają się przy produkcji pościeli i ubrań. Dlaczego warto zmienić pościel na naturalną? Jak dbać o lniane prześcieradła i poszewki na kołdry oraz poduszki?
Właściwości lnianych tkanin
Lniane płótna wyróżniają się najwyższym stopniem wchłaniania wilgoci, dlatego tworzą najlepszy mikroklimat dla skóry zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Nie ograniczają pocenia się. Sprawiają, że duża część potu wchłania się w tkaninę, dzięki czemu wilgoć nie pozostaje na skórze. W ten sposób zostaje zahamowany rozwój bakterii i grzybów, które powstają nawet podczas snu.
Dzięki wspomnianej już wysokiej chłonności prześcieradła i poszewki z lnu sprawdzą się podczas upalnych nocy zwłaszcza w przypadku osób, które mocno się pocą (np. kobiet z menopauzą, osób chorych z podwyższoną gorączką). W okresie wiosenno-letnim intensywne promienie słońca i wysokie temperatury mogą bardzo męczyć. Po całym dniu możesz poczuć zmęczenie i spadek energii. Czasami noce są tak gorące, że trudno się wyspać. Jeśli przewracasz się z boku na bok i nie wiesz, czemu nie możesz zasnąć, może czas zastanowić się, czy Twoja sypialnia jest dobrze wyposażona?
Lniane tekstylia wpływają na obniżenie temperatury ciała. Dzięki temu w nocy, po całym dniu załatwiania obowiązków, poczujesz ulgę i przyjemny chłód. Lniana pościel zapewni Ci maksymalny komfort, ponieważ nie tylko otula całe ciało miękkimi włóknami, lecz także reguluje temperaturę. A to oznacza, że rano każdy wstanie wypoczęty i pełen energii.
Len ma również właściwości bakteriobójcze (w przeszłości był nawet stosowany jako opatrunek). Jest to zatem idealny materiał na naturalne pościele, który swoją miękkością otula skórę, łagodząc podrażnienia. Dzięki temu sen jest jeszcze przyjemniejszy. Te cechy przypadną do gustu alergikom i osobom o podwyższonej wrażliwości skóry.
Dlaczego warto wybrać lnianą pościel?
Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – czy to powiedzenie jest prawdą? Wybór pościeli może wpłynąć zarówno na obniżenie, jak i podwyższenie komfortu snu. Len to tkanina oddychająca i przepuszczająca powietrze. Dzięki temu prześcieradła, lniana poszewka na kołdrę i lniane poszewki na poduszki są przewiewne i niezwykle przyjemne dla skóry. Nie powodują żadnych podrażnień i alergii skórnych, nie ma zatem obawy, że rano obudzisz się z wysypką. Co więcej, jeśli Twoja pościel nie drapie, Ty możesz spać przez całą noc, bo w końcu nic Ci nie przeszkadza.
Wytrzymały jak len
Len jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów na całym świecie. Nie rozciąga się i nie przeciera, dzięki czemu domowe tekstylia służą przez wiele lat. Lniana pościel jest 3 razy bardziej odporna na przetarcia niż bawełniana. Jej włókna nie niszczą się podczas prania, pod warunkiem że dobrze ustawisz wszystkie parametry.
Idealny dla alergików
Pościel lniana to najlepszy pomocnik w walce z bakteriami i drobnoustrojami. Produkty wysokiej jakości bez dodatków syntetycznych są naturalnie czyste. Dzięki temu nie podrażniają ani skóry, ani układu oddechowego. Można je zatem używać nawet w przypadku silnych alergii. Poszwy i prześcieradła lniane dbają o zdrowie i zapewniają komfortowy sen, są odporne na pleśń, kurz nawet odstraszają owady.
Latem chłodzi, a zimą ogrzeje
Len to materiał idealny na lato, ponieważ znacznie ogranicza pocenie i obniża temperaturę. Czy to oznacza, że zimą lepiej nie stosować lnianej pościeli? Z naturalnych tkanin warto korzystać przez cały rok. Len jest naturalnym izolatorem, dlatego sprawdzi się również zimą, ponieważ zapewnia ciepło nawet podczas chłodniejszych nocy.
Len jest po prostu piękny
Nie można także zapomnieć o walorach estetycznych lnu. Ten piękny i szlachetny materiał pasuje do każdego wnętrza niezależnie od tego, czy utrzymane jest w stylu tradycyjnym, czy nowoczesnym. Wynika to z naturalnego marszczenia, czyli cechy charakterystycznej dla lnianych tkanin. Co więcej, lniana pościel występuje w wielu różnych kolorach. Możesz zatem wybrać biel, pastelowe odcienie lub głęboki granat. Lubisz pościel w kwiaty? Proszę bardzo – lniane tkaniny mogą być gładkie lub wzorzyste.
Len jest przyjazny dla środowiska
W ostatnich dziesięcioleciach syntetyczne tkaniny wręcz zalały cały świat. Wykorzystuje się je do wytwarzania odzieży i pościeli. Już podczas produkcji dochodzi do zanieczyszczenia środowiska. Jeśli chcesz zadbać o przyszłość planety, to len jest najlepszym wyborem. Len, jako naturalna tkanina, nie wpływa negatywnie na przyrodę. W związku z tym, że jest wytrzymały, możesz go używać przez wiele lat. Dzięki temu nie przyczyniasz się do nadprodukcji śmieci, które trudno zutylizować.
Jak dbać o lnianą pościel?
O lnianą pościel trzeba dbać. Dużą rolę odgrywa w tym wypadku odpowiednie ustawienie pralki. Najlepiej wybrać program delikatny z temperaturą od 30 do 40°C w przypadku kolorów i od 50 do 60°C przy białym lnie (zbyt wysokie temperatury doprowadzą do kurczenia się lnu).
Zrezygnuj z silnych detergentów, które niszczą włókna. Zamiast płynu do płukania zastosuj ocet (jego zapach zniknie w trakcie prania). Pościel przewróć na lewą stronę i zapnij guziki. Wirowanie ustaw maksymalnie na 400 obrotów. Odpowiednie pranie sprawia, że len staje się bardziej miękki.
Dlaczego warto wybrać lnianą pościel – podsumowanie
Natura dała nam len, dlatego warto z niego korzystać. Lniana pościel to prawdziwa królowa wśród domowych tekstyliów. Jej prozdrowotne właściwości sprawiają, że zaczniesz lepiej sypiać w nocy, zadbasz o siebie i najbliższych. Ten niezwykle luksusowy i piękny materiał można używać latami. Jest to zatem najlepsza inwestycja w komfortowy sen.