Pościel lniana czy bawełniana? Oto jest pytanie. Przed takim dylematem staje pewnie niejeden z Was, ponieważ zarówno pościele lniane, jak i bawełniane są wysoko oceniane pod względem komfortu, chłonności i oddychalności. Obie tkaniny są miękkie, luksusowe i zapewniają spokojny sen. Chociaż pościel lniana jest nieco droższa, jest znacznie trwalsza od bawełny, ma wyjątkowe właściwości zdrowotne i jest bardziej ekologiczna. Dlatego zebraliśmy najważniejsze informacje, które pozwolą Wam określić jaka jest różnica między bawełną a lnem i podjąć świadomy wybór.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Len i bawełna są włóknami naturalnymi, jednak len określa się mianem bardziej zrównoważonego. Dzieje się tak, ponieważ jest wysoce odporny  na szkodniki i może rosnąć na ubogiej glebie, zużywając znacznie mniej energii i wody do produkcji tkaniny. Len również nie wymaga żadnych chemikaliów do uprawy, podczas gdy pestycydy i nawozy są często używane w procesie uprawy bawełny (nie dotyczy bawełny uprawianej metodami ekologicznymi).

ODDYCHALNOŚĆ

Jeśli chodzi o oddychalność tkaniny, bawełna o dużej gęstości nici ma gęsty splot, który nie pozwala na tak dużą cyrkulację powietrza. Z kolei włókna lnu są puste, dzięki czemu powietrze może swobodnie krążyć w tkaninie, zapewniając optymalną cyrkulację i dotlenienie skóry.

TRWAŁOŚĆ

W temacie trwałości włókien prowadzi się od dawna różne badania. I wykazały one, że ponieważ włókna lnu są dłuższe, jest on dwa razy mocniejszy niż bawełna. Prawidłowo wyprane i pielęgnowane tkaniny bawełniane wytrzymają około 5 lat, zanim wykażą jakiekolwiek oznaki zużycia, podczas gdy len może wytrzymać nawet 20-30 lat, zanim będzie musiał zostać wymieniony.

MIĘKKOŚĆ

Kiedy dotykamy bawełnianych pościeli, od razu czujemy miękkość i luksusowy dotyk materiału. Z drugiej strony len może początkowo wydawać się nieco bardziej szorstki, ale z każdym praniem mięknie. Szyjąc pościele w MOANA wykorzystujemy tkaniny dodatkowo spierane, dzięki czemu otrzymujesz pościel, która od samego początku jest miękka i szlachetna.

CHŁONNOŚĆ

Zarówno len jak i bawełna to tkaniny bardzo chłonne. Bawełna wchłania wilgoć do 25% swojej wagi, a len do 20%.

KORZYŚCI ZDROWOTNE

Jednym z aspektów, który przyciąga wiele osób do pościeli lnianej, jest fakt, że jest ona hipoalergiczna: idealna dla osób o wrażliwej skórze lub cierpiących na alergie. Z kolei pościel bawełniana nie ma żadnych korzyści zdrowotnych, ale jest bardzo delikatna dla skóry

CIEPŁO

Bawełna nie przewodzi ciepła i z tego powodu podczas upalnych nocy możesz czuć się przegrzany. Len ma naturalne właściwości termoregulacyjne, które zapewniają chłód latem i ciepło zimą.

CENA

Przy wysokiej jakości tkaninach bawełnianych cena obu tkanin jest zbliżona. Choć lniana pościel bywa nieco droższe, co wynika z ograniczonych zasobów uprawy, to inwestycja się opłaci ze względu na jej trwałość i wyjątkowe walory zdrowotne. Robiąc wewnętrzne kalkulacje, obliczyliśmy, że średni dzienny koszt lnianej pościeli to...0,27 gr przy średniej 7 letniej przydatności.

PODSUMOWANIE

KategoriaLENBAWEŁNA
zrównoważony rozwój

Potrzebuje znacznie mniej energii i wody do wzrostu roślin

Potrzebuje dużo wody i pestycydów, aby rośliny mogły rosnąć

oddychalnośćWysoce oddychającyNieco mniej oddychająca
trwałośćBardzo trwały i mocnyTrwała, ale nie tak mocne jak len
miękkośćNa początku trochę może być nieco szorstki, ale mięknie z każdym praniemMiękkie zaraz po wyjęciu z pudełka
chłonnośćBardzo chłonnyNieco bardziej chłonna niż len
zdrowieHipoalergicznyBrak korzyści zdrowotnych
termoregulacja

Zapewnia chłód w upały i ciepło w chłodniejsze miesiące

Utrzymuje ciepło w zimie, ale w nocy można się przegrzać, brak właściwości termoregulacji

teksturamoże być szorstki, jednak wysokiej jakości gatunki, takie jak len europejski są wyjątkowo miękkie i delikatne

Gładszy niż len

gniotliwośćTo cecha charakterystyczna lnuŁatwo się gniecie, ale nie tak bardzo jak len
cenaNieco droższy niż bawełnaTańsze niż len, ale cena różni się w zależności od rodzaju bawełny i splotu tkaniny