Każdy z nas ma swoje “gulity pleasure”. A czekolada to jeden z najłatwiejszych sposobów na zaznanie chwili radości. Jednak plamy po czekoladzie są ciężkie do usunięcia, zwłaszcza jeśli zauważymy je zbyt późno. Dlatego dzielimy się naszymi wskazówkami jak błyskawicznie pozbyć się czekolady z lnu!

Chyba nie ma takiej osoby na świecie, która nie kochałaby czekolady. Ale po chwili przyjemności często przychodzi chwila bólu jeśli zobaczymy plamę na naszym ulubionym ubraniu lub pościeli. Ponieważ czekolada zawiera znaczną ilość tłuszczu, dlatego usunięcie plamy jest trudniejsze, niż mogłoby się początkowo wydawać. Zwłaszcza, jeśli tkanina jest naturalna, np. len.

Jednak są łatwe i skuteczne sposoby na pozbycie się czekolady z lnianych ubrań, prześcieradeł czy obrusów !


Usuwanie plam z czekolady z lnu: detergent do prania

KROK 1: Usunięcie nadmiaru czekolady.

  • Zamroź plamę. Wrzuć lnianą odzież lub pościel do do zamrażarki na około 15 minut. Plama stwardnieje i będzie znacznie łatwiejsza do usunięcia. Po stwardnieniu plamy można ją delikatnie zdrapać np. nożem do masła. Tylko działaj szybko, zamrożona czekolada zacznie się rozpuszczać i pogłębiać plamę.

KROK nr 2: Usuwanie plamy.

  • Przygotuj roztwór z wody, detergentu do prania i odplamiacza. Namocz w nim prześcieradła (lub ubrania) i pozostaw na 5 lub 10 minut przed praniem. Możesz również delikatnie pocierać plamę, aby odplamiacz i detergent przeniknęły głębiej do tkaniny.

KROK 3: Pranie.

  • Wrzuć lnianą odzież lub prześcieradło do pralki i włącz zwykły cykl prania. Postępuj zgodnie z zaleceniami na metce. Niektóre rzeczy lniane można prać wyłącznie ręcznie lub czyścić chemicznie, dlatego możesz nieodwracalnie uszkodzić swoje rzeczy.
  • Jeśli pierzesz ubranie lub pościel z białego lnu – możesz do prania dodać miarkę wybielacza (do tacki na detergent do prania). Wzmocni to proces usuwania plam, a także wybieli len. Ważne : Używaj tylko wybielacza bezchlorowego, ponieważ chlor może zniszczyć tkaninę!


Usuwanie plam z czekolady z lnu:  ocet + woda utleniona

Dla zwolenników bardziej naturalnych metod wywabiania niezastąpione w kuchni i pralni są  ocet i woda utleniona. Z tych dwóch produktów możesz zrobić roztwór, którym natrzesz plamę.

  • Wymieszaj płyn do naczyń i wodę utlenioną / lub ocet / w proporcjach 1:2.
  • Zmieszany roztwór odplamiający nanieś bezpośrednio na plamę.
  • Płyn do naczyń rozpuszcza tłuszcze.
  • Woda utleniona wywabia pozostałości plamy. 

Jeśli masz swoje sprawdzone sposoby na plamy po czekoladzie, daj nam znać w komentarzu pod postem.