Lniane tekstylia podbijają rynek odzieżowy i wnętrzarski. Niestety ta niezwykle wygodna tkanina bardzo się gniecie. Jak prasować len, by ubrania i poszewki nie uległy zniszczeniu? Odpowiednia pielęgnacja pomoże Ci utrzymać materiał w nienaruszonym stanie przez wiele lat.

Jak dbać o naturalny len?

Z pewnością Już od kilku lat widzisz duże zainteresowanie naturalnymi materiałami. Lniane tekstylia wykorzystuje się w produkcji odzieży, pościeli czy elementów wystroju wnętrz. Przewiewność, zdolność do regulacji temperatury i wysoka higroskopijność sprawiają, że len świetnie sprawdzi się zarówno w czasie upalnych, jak i chłodniejszych dni.

Niestety len ma też jedną wadę – bardzo się gniecie. Czasami, aby pozbyć się nieestetycznych zagnieceń, nie wystarczy żelazko ustawione na najwyższą temperaturę. Nie oznacza to jednak, że pościel lniana będzie cały czas wygnieciona, bo nic nie da się z nią zrobić. Istnieje kilka prostych trików, które ułatwią Ci prasowanie lnianych ubrań i poszewek.

Prasowanie lnu tradycyjnym żelazkiem – wskazówki

Czy len się prasuje? Oczywiście, że tak! Możesz to tego wykorzystać tradycyjne żelazko. Aby ułatwić sobie pracę, zwilż wcześniej materiał lub prasuj poszwy i ubrania, które jeszcze nie do końca wyschły. Postępuj tak niezależnie od tego, czy są to lniane poszewki na poduszki, lniana poszewka na kołdrę, czy lniane obrusy. Len jest tkaniną o wytrzymałych włóknach, dlatego śmiało możesz wybrać maksymalną temperaturę, najlepiej między 180 a 220℃. Prasujesz, ale cały czas pojawiają się zagniecenia? W takiej sytuacji ponownie zwilż miejsce, które wymaga dodatkowej pracy.

Len – jak prasować, by nie zniszczyć włókien?

Pamiętaj, by przed prasowaniem odwrócić odzież i poszwy na lewą stronę (dotyczy to szczególnie tkanin barwionych na ciemne odcienie). W ten sposób ochronisz kolory i na materiale nie pojawi się nieestetyczne świecenie. Co zrobić, gdy w niektórych miejscach pojawiają się świecące plamy? W takiej sytuacji ponownie zwilż ubranie i jeszcze raz je przeprasuj.

Czym prasować len?

W przypadku lnu duże znaczenie ma wybór odpowiedniego sprzętu. Używaj żelazka ze specjalną nieprzywierającą powłoką, która ogranicza nieestetyczne świecenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie prasowanie parowe. Obecnie praktycznie wszystkie żelazka wyposażone są w zbiorniki na wodę. Dzięki nim z łatwością wyprasujesz prześcieradła lniane i serwetki lniane.

Jeżeli w Twojej szafie jest dużo lnianych spódnic, koszul lub spodni, zainwestuj w nowoczesną parownicę, która znacznie ułatwia pracę i pozwala na szybkie prasowanie w pionie.

Jak wyprasować len – podsumowanie

Prasowanie lnu nie wymaga inwestowania w chemiczne pralnie. Wystarczy dobre żelazko lub parownica oraz woda. Warto przy tym pamiętać o przestrzeganiu najważniejszych zasad (np. odwróceniu ubrań lub pościeli na lewą stronę). To właśnie takie wskazówki podpowiedzą Ci, jak wyprasować len, by nie uszkodzić włókien.