Jak prać len, by służył przez wiele lat? Ta naturalna tkanina jest stosunkowo prosta w użytkowaniu. Przestrzeganie podstawowych zasad sprawi, że lniane obrusy, poszewki na kołdry, czy poduszki będą się świetnie prezentować nawet po kilkudziesięciu praniach. Oto wskazówki, które ułatwią Ci pranie i prasowanie lnu.

Jak prać len – podstawowe zasady

Len to tkanina niezwykle elegancka. Już wiele lat temu nasze babcie i prababcie doceniały jego prozdrowotne właściwości. Dziś coraz więcej osób wybiera naturalne tekstylia. Nic w tym dziwnego, w końcu len to idealny materiał na ubrania, pościel, serwetki i obrusy. Aby zachować jego estetyczny wygląd, należy przestrzegać kilku zasad dotyczących prania i prasowania. Czy len można prać w pralce? A jak wygląda pranie ręczne? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Jak prać len w pralce?

Jak prać len w pralce, by cieszyć się jego jakością przez długie lata? Przed praniem przewróć wszystkie ubrania lub poszwy na lewą stronę. Sortuj materiały ze względu na  podobieństwo kolorystyczne. Jest to ważne ze względu na różne ustawienia pralki. Wytrzep i złóż pościel w kostkę. Zabierze mniej miejsca i nie pozagniata się tak bardzo.

W jakiej temperaturze prać len? Pościel lniana, tekstylia domowe i ubrania lniane powinny być prane w niskiej temperaturze w przedziale od 30 do 40°C w przypadku materiałów barwionych po to aby zachować kolor. Biały len możesz prać w temperaturze od 50 do 60°C. W razie konieczności można nawet gotować. Najlepiej użyć delikatnego programu z niskimi obrotami (maksymalnie 600) i krótkim czasem wirowania, silne wirowanie nie jest wskazane. dzięki temu unikniesz niepożądanych zagnieceń i nie będziesz musiał/a prasować. Podczas prania nie wypełniaj bębna do końca. Lniane tekstylia nie powinny być zbyt ściśnięte.

Czy len się kurczy w praniu? To zależy. Jeśli kupisz tekstylia lniane z lnu sieranego i zmiękczanego to nie obawiaj się , że len po praniu będzie mniejszy. Jeśli Twój len jest sztywny, niespierany i zmmiękczany fabrycznie to możesz liczyć się z kurczliwością około 5%. A co z detergentami? Czy len lubi silne środki chemiczne? Jeśli chcesz, by materiał był w Twoim domu przez wiele lat, unikaj preparatów z chlorem oraz silnych wybielaczy. Najlepszym wyborem są łagodne detergenty, które nie osłabiają włókien lnu, delikatne, naturalne środki piorące. Płyny zmiękczające również nie są najlepszym pomysłem, ponieważ są przeznaczone do prania tkanin syntetycznych. Co więcej, mogą zmniejszać właściwości absorpcyjne lnu.

Ręczne pranie lnu

Jeśli wolisz prać prześcieradła i serwetki lniane ręcznie, pamiętaj, by ich zbyt długo nie namaczać w środkach piorących. Dotyczy to przede wszystkim tkanin kolorowych Unikaj mocnego pocierania, nie używaj szczotki, nie nakładaj wybielaczy.  Nie wykręcaj i nie wyżymaj materiału zbyt silnie, ponieważ w ten sposób może dojść do uszkodzeń szwów bądź tkaniny.

Suszenie lnu

Prześcieradła lniane, lniana poszewka na kołdrę, ubrania i obrusy nie powinny być suszone w bębnie. Po wyciągnięciu materiałów z pralki lekko je strzepnij, by odzyskały swój pierwotny kształt. Gumka elastyczna wszyta w prześcieradło może nie być odporna na wysoką temperaturę suszarki. Obrusy mogą mieć ozdobne szwy i szkoda byłoby je zniszczyć susząc w suszarce bębnowej. Jeśli masz możliwość, susz len na powietrzu lub w przewiewnym pomieszczeniu bo len kocha naturę.

Prasowanie lnu

Lniane tekstylia mają naturalne zagniecenia, które dodają uroku. Jeśli jednak wolisz, aby Twoja odzież, lniane poszewki na poduszki i zasłony były gładkie, prasuj je zgodnie z poniższymi zasadami. Tkaniny powinny być lekko wilgotne. Żelazko lub parownicę ustaw na wysoką temperaturę, ponieważ w ten sposób usuniesz wszystkie zagniecenia. Wyroby lniane przewróć na lewą stronę. Dzięki temu na ich powierzchni nie pojawią się świecące plamy.

Jak prać len – podsumowanie

Pranie lnu nie jest uciążliwe, jednak wymaga stosowania odpowiednich zasad. Kluczową rolę odgrywa wybór niskiej temperatury prania i programu bez wysokich obrotów. Pamiętaj, by zrezygnować z silnych detergentów. Len to naturalna tkanina, która po wielu praniach staje się jeszcze bardziej miękka. Dzięki zachowaniu zasad użytkowania  masz całkowitą pewność, że Twoja ukochana pościel i odzież będą służyły przez długie lata.