Len to materiał, który zyskuje na popularności nie tylko ze względu na estetykę, ale także ze względu na naturalność i funkcjonalność. Serwety lniane stanowią znakomity dodatek do każdego stołu, wprowadzając atmosferę elegancji. Dlatego też warto wiedzieć, jak prawidłowo je pielęgnować.

Jak prać len: proste wskazówki

Serwety i obrusy lniane to wyjątkowe dodatki. Podczas gdy obrusy mogą służyć jako stałe nakrycie stołu, serwety z lnu pełnią funkcję podkładu pod naczynia, sposobu na podanie sztućców, osłonę pieczywa, albo służą jako ozdoba. To bardzo trwałe wyroby, dlatego są w stanie przetrwać wiele sezonów. Oczywiście pod warunkiem odpowiedniej ich pielęgnacji.

Zanim zaczniesz prać serwety lniane, dobierz resztę prania pod względem podobieństwa koloru i temperatury z zaleceń producenta na metkach. Oto kilka podstawowych wskazówek jak prać len:

 • domowe tekstylia lniane powinny być prane w niskiej temperaturze od 30 do 40 stopni, która pozwoli im zachować nienaruszony kolor;
 • biały niebarwiony len może być prany w temperaturze 50-60 stopni, a w razie potrzeby nawet wyższej;
 • wybierz program z niskimi obrotami i krótkim czasem wirowania;
 • nie wypełniaj pralki do maksymalnej pojemności – produkty z lnu nie powinny być ściśnięte;
 • używaj delikatnych detergentów, najlepiej naturalnych;
 • unikaj używania wybielaczy, produktów z chlorem, które osłabiają, a nawet rozpuszczają włókna;
 • unikaj płynów zmiękczających, które są przeznaczone głównie do prania tkanin syntetycznych;
 • aby pozbyć się plam, możesz użyć naturalnego roztworu z sody i octu: wymieszaj pół szklanki octu, jedną czwartą szklanki sody i jedną czwartą szklanki wody. Nałóż mieszankę na plamę na ok. 15 minut i spłucz materiał. Do mniej uciążliwych plam sprawdzi się szare mydło lub woda utleniona. Pamiętaj tylko by nie trzeć nadmiernie materiału.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań na temat pielęgnacji lnianych serwet jest: czy len się kurczy w praniu? Odpowiedź brzmi: tak, len ma tendencję do kurczenia się, ale zwykle tylko przy pierwszym praniu i to na ogół do 5%. Dotyczy to lnu sztywnego, niespieranego. Len spierany i zmiękczany nie powinien się kurczyć.

Jak prasować len: najlepsze praktyki

Czy len się gniecie? Tak, i dla wielu osób jest to część jego uroku. Jeżeli jednak preferujesz nienaganny wygląd, zastosowanie kilku trików pomoże Ci utrzymać serwetki lniane w doskonałym stanie. Oto najważniejsze wskazówki, jak prasować len:

 • zawsze prasuj serwety na odwrocie (ta sama zasada dotyczy obrusów i pościeli z lnu);
 • używaj żelazka z nieprzywierającą powłoką, najlepiej z funkcją prasowania parowego;
 • możesz ustawić żelazko na maksymalną temperaturę – włókna lnu są wytrzymałe;
 • jeśli cały czas widoczne są zagniecenia, możesz lekko nawilżyć miejsce, w którym je widać, a następnie uprasować gorącym żelazkiem;
 • odpowiednie rozwieszenie upranych serwet, rozprostowanie i strzepnięcie znacznie ułatwi późniejsze prasowanie.

Podsumowanie

Pielęgnacja serwet lnianych nie jest trudna, ale wymaga pewnej uwagi i znajomości tego niezwykłego materiału. Dzięki przestrzeganiu wyżej wymienionych wskazówek, Twoje serwety lniane oraz obrusy będą służyły przez długie lata, zachowując swój wyjątkowy charakter i urok. Mamy nadzieję, że nasze praktyczne porady pomogą Ci w utrzymaniu serwet w doskonałym stanie. Jeżeli masz więcej pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Jako lniany sklep o pielęgnacji tkanin lnianych wiemy wszystko.