Dekoracja stołu potrafi wprowadzić niepowtarzalną atmosferę podczas ważnego spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Jak ułożyć serwetki na stole, by zachwycić gości? Jest wiele kreatywnych sposobów, które pomogą Ci udekorować wigilijny stół lub całą przestrzeń podczas urodzin, a serwetki mogą w tym bardzo pomóc. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie lnianych serwetek wielorazowego użytku.

Elegancki stół na każdą okazję, nie tylko od święta

Coraz więcej osób przywiązuje wagę do nakrycia stołu. Chcemy zadbać nie tylko o gości podczas domowych spotkań, lecz także o własne dobre samopoczucie. Spożywanie posiłków w pośpiechu nie wpływa dobrze na organizm, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę zarówno na przygotowanie dań, jak i ich podanie. Pomogą w tym serwetki lniane. Dzięki nim możesz zaaranżować stół tak, by spożywanie codziennych posiłków stało się prawdziwą ucztą nie tylko dla podniebienia, lecz także dla oka. A wystarczy kilka ruchów, by złożyć serwetkę i uzyskać piękny stół dla Twoich gości i dla Ciebie.

Dlaczego warto wybrać lniane serwetki?

Tekstylia lniane na stół powracają na salony. Stanowią świetną alternatywę dla ich papierowych odpowiedników, które po jednym użyciu od razu trzeba wyrzucić. Jeśli chcesz wprowadzić do własnego otoczenia zasadę zero waste, warto wybrać wyroby z lnu. Naturalne włókna wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne. Masz zatem pewność, że komplet lnianych serwetek będzie zakupem na lata. Co więcej, lniane akcenty wprowadzają do domu niezwykłą atmosferę przytulności i spokoju. Ocieplają każdą aranżację, dodają do stołu nutkę elegancji i świetnie się komponują z prostymi i dekoracyjnymi obrusami. Możesz je wykorzystać w każdym momencie w aranżacjach minimalistycznych, rustykalnych lub boho. Jak zatem nakryć do stołu serwetki, by całość zachwycała?

Kreatywne składanie serwetek

Materiałowe serwetki stanowią świetną oprawę dla widelców, łyżek i noży. Możesz z nich wykonać kieszonki na sztućce. Jak złożyć taką serwetkę na stół? Rozłóż materiał, a następnie zagnij w 1/3 wysokości. Odwróć serwetkę na drugą stronę i zagnij boki, by nachodziły na siebie i nie były widoczne. Po odwróceniu serwetki zobaczysz, że powstała kieszonka, do której możesz włożyć zestaw sztućców. Bardziej ozdobną wersją jest wachlarz wykonany z serwetki lnianej. Na początku złóż serwetkę na pół tak, by powstał prostokąt. Następnie z każdej strony zginaj cienkie paseczki. Jeżeli dojdziesz do samego środka, zegnij prostokąt na pół.

A jak przygotować oprawę wigilijnego stołu? Oprócz świeczek idealnym wyborem będą lniane serwetki w kształcie choinki. Z materiału należy ułożyć kwadrat, przy czym wolne rogi powinny być skierowane w Twoją stronę. Kolejny krok to zginanie każdej warstwy do samej góry (wierzchołki nachodzą na siebie). W tym momencie musisz obrócić serwetkę na drugą stronę i zgiąć oba boki tak, by powstał trójkąt. Ponownie odwróć serwetkę i wywiń jej górną warstwę do góry. W ten sposób postępuj z każdą warstwą.

Proste pomysłu na składanie serwetek

Sposobów składania serwetek z lnu jest bardzo dużo. Jeśli jesteś zwolennikiem prostoty, możesz je złożyć w trójkąt i położyć po lewej stronie nakrycia. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie specjalnych pierścieni do serwetek. Materiał zwijasz w rulon i wkładasz pierścienie, które idealnie utrzymują kształt. Są to także elementy ozdobne. Pierścienie wykonane ze stali nierdzewnej są niezwykle eleganckie i pasują do minimalistycznej aranżacji stołu. Możesz także serwetkę w kształcie kwadratu, prostokąta lub trójkąta położyć na płasko na talerzu. Inną opcją jest złożenie lnianej serwetki w trójkąt i położenie jest pionowo tak, by kształt był od razu widoczny.

Jak ułożyć sztućce na stole

Równie ważną rolę odgrywa odpowiednie ułożenie sztućców. Łyżki, noże i widelce powinny wskazywać kolejność dań, przy czym sztućce wykorzystywane jako pierwsze powinny zająć miejsce skrajne, najbardziej oddalone od zastawy. Z lewej strony kładziemy widelce, a łyżki i noże z prawej (ostrzem do wewnątrz). Małe łyżeczki lub widelczyki deserowe powinny znaleźć się nad całym nakryciem.

Jak nakrywać stół lnianymi serwetkami – podsumowanie

Lniane serwetki to idealny wybór na stół nie tylko od święta. Możesz je wykorzystać podczas codziennych obiadów, by zadbać o własne samopoczucie. Len jest materiałem naturalnym, bardzo wytrzymałym. Masz więc całkowitą, że takie serwetki z materiału są nie tylko ciekawą oprawą stołu, lecz także zakupem ekologicznym. Możesz je układać na wiele różnych sposobów, tworząc ciekawe kształty lub wybrać prostotę. Niezależnie od tego, czy położysz je na talerzu, czy złożysz na pół i ustawisz obok, Twój stół będzie przygotowany na to, by zjeść posiłek w przyjemnej atmosferze.