Pewnie w tym momencie zastanawiasz się ile lat ma Twoja pościel. Pamiętasz dokładnie ten moment kiedy ją kupiłeś? No ale po co ją wymieniać kiedy jest jeszcze dobra? Jednak kiedy śpisz 7-9 godzin dziennie i spędzasz 30% swoje dnia ( i życia) w prześcieradłach, to łóżko staje się jednym z najważniejszych mebli jakie masz. A pościel to najważniejszy dodatek. Czy wiesz jak często wymieniać pościel? Regularne odświeżanie pościeli jest ważne nie tylko dla komfortu snu, ale także dla zdrowia.

pościel lniana pure natural
Lniana pościel PURE natural

Czynniki wpływające na trwałość pościeli

Oczywiście długość użytkowania pościeli w sypialni zależy od kilku czynników, w tym od jakości pościeli, sposobu prania i liczby zestawów pościeli, które regularnie wymieniasz. Ale czy tak naprawdę wiesz jak często wymieniać pościel?

Statystyki pokazują, że przeciętnie wymieniamy pościel co 7,5 roku bez względu na tkaninę z jakiej jest wykonana. Ale zaskakująca liczba ludzi trzyma ją przez dziesięciolecia (i dekady). Oczywiście jest to możliwie, pod warunkiem, że twoja tkanina jest naturalna. A co jeśli nie? Dlatego przychodzimy z pomocą i podsyłamy ogólne zalecenia co do rodzaju tkanin.

Tkaniny syntetyczne

Włókna syntetyczne powstają na drodze obróbki chemicznej. Wśród nich można wyróżnić takie tkaniny jak: poliester, elastan czy akryl. Oprócz tego, że są to tkaniny o wysokiej szkodliwości ( o poliestrze i jego negatywnych właściwościach dla skóry i środowiska można pisać książki), to wykazują niską przewiewność i słaby komfort użytkowania. Podczas snu pościsz się, a tkanina nie odparowuje nadmiaru wody z Twojego ciała tworząc idealne środowisko dla grzybów, bakterii, roztoczy. Stąd wszechobecne alergie skórne. Tak więc jeśli już jesteś posiadaczem poszewek na poduszki i kołdry z tkanin syntetycznych to najlepiej wymieniać je co 2-4 lata.

Tkaniny naturalne i mieszane

Naturalne tkaniny jak bawełna czy takie, które zawierają domieszkę innych tkanin, są znacznie lepsze dla naszej skóry i przyjemniej śpi się w nich nocą. Jednak ich żywotność ocenia się na 5-7 lat. Po tym czasie należy je całkowicie wymienić.

Len, konopie, bawełna egipska

To tkaniny zaliczane do najwyższej jakości tkanin, z których produkuje się pościel. Najwyższa jakość oznacza trwałość, ale też dobroczynny wpływ na skórę. Len wykazuje właściwości termoregulacyjne (w lecie chłodzi, zimą grzeje), antybakteryjne i antyalergiczne. Poza tym z biegiem czasu tkanina staje się coraz bardziej szlachetna (delikatniejsza). Taka pościel z powodzeniem posłuży Ci około 15 lat, jeśli będziesz dobrze ją pielęgnować.

________________________________

Masz pytania dotyczące naszej pościeli? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować len, aby służył Ci przez lata? Tutaj odpowiadamy na wszystkie najczęstsze pytania dotyczące naszej pościeli ze 100% lnu.